Zever IT
^
Contact Form

(Polski) Jak zapewnić bezpieczeństwo danych podczas pracy zdalnej?

Popularność pracy zdalnej w ostatnich lata znacznie wzrosła — coraz więcej firm oraz pracowników decyduje się na taki model. Oprócz niezbędnych do wykonywania obowiązków narzędzi należy zapewnić także takie aspekty jak opieka informatyczna. Poznaj sposoby na zagwarantowanie bezpieczeństwa danych firmowych podczas pracy zdalnej.

Praca zdalna a dane firmowe

Przedsiębiorstwa, a w tym ich pracownicy, cały czas przetwarzają dane. W zależności od wielkości firmy zmienia się także ich rozmiar. Jednak niezmienny pozostaje fakt, że te pliki są podstawą funkcjonowania jednostki gospodarczej oraz czynnikiem, na którym opiera się cały model biznesowy działalności. Warto zadbać o bezpieczeństwo danych, a najlepsza w tym przypadku będzie wyspecjalizowana firma IT.

Jeśli większość pracowników firmy wykonuje swoje obowiązki w modelu pracy zdalnej, bezpieczeństwo danych przedsiębiorstwa jest jeszcze ważniejsze. Żeby w trakcie całego procesu nie spowodować możliwości wycieku danych, warto dokładnie przeanalizować trzy elementy:

  • Czy pracownik powinien pracować na prywatnym komputerze?
  • Czy wykorzystać do połączenia rozwiązanie takie jak VPN?
  • Jak często tworzyć kopie zapasowe na komputerze?

Dodatkowo warto rozważyć dodatkowe usługi, takiej jak obsługa informatyczna firm, która zapewnia profesjonalną pomoc pracownikom zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie w razie takiej potrzeby, na przykład na terenie całego Trójmiasta — Gdańsk, Sopot i Gdynia.

Praca na prywatnym komputerze — czy to dobre rozwiązanie?

Do pracy zdalnej potrzebne są narzędzia, które ją umożliwią — to jest oczywiste. Pracodawca, wybierając taki model wykonywania obowiązków przez pracowników, musi im je zapewnić. Pierwszym elementem jest decyzja o tym, czy zatrudniony ma wykonywać zadania na swoim komputerze prywatnym, czy też powinien otrzymać służbowy sprzęt (laptop, komputer stacjonarny).

Zgodnie z zaleceniami PIP, pracownik musi wyrazić dobrowolną zgodę na używanie swojego PC. Jeśli pracownik się zgodzi, to do pracodawcy należy odpowiednie przygotowanie tego sprzętu do pracy zdalnej. Najlepszym wyborem do takiej czynności będzie firma IT, której profesjonalnie pracownicy zabezpieczą komputer w taki sposób, by wykonywanie na nim obowiązków na odległość nie szkodziło bezpieczeństwu przedsiębiorstwa.

VPN — wirtualna sieć prywatna

Drugim elementem, który warto rozważyć podczas pracy zdalnej, jest wykorzystanie technologii VPN. Warto z niej korzystać zarówno w przypadku przekazywania pracownikom służbowych sprzętów, jak i wykorzystywania przez nich swoich prywatnych komputerów. Kompleksowe usługi, do jakich należy opieka informatyczna przedsiębiorstw, wdrażają takie usługi zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa.

Czym jest VPN? To skrót od angielskiej wyrażenia Virtual Private Network, czyli wirtualna sieć prywatna. Nazywane jest też połączeniem tunelowym, ze względu na tworzenie tunelu między dwoma urządzeniami (najczęściej komputerem oraz serwerem). Do zalet VPN należy przede wszystkim możliwość szyfrowania danych (co zwiększa bezpieczeństwo ich transmisji) oraz ich kompresowania (co zwiększa szybkość połączenia).

opieka-ifnormatyczna-praca-zdalna

Twórz kopie zapasowe danych

Dane to podstawa funkcjonowania praktycznie każdej firmy. Jednym ze sposobów na ich wykradnięcie jest wykorzystanie oprogramowania złośliwego. Obsługa informatyczna firm to także wdrażanie odpowiedniego oprogramowania antywirusowego. Co w przypadku, gdy malware przedostał się przez taki program? Wtedy jedynym sposobem na odzyskanie części plików jest wykorzystanie kopii zapasowej.

Backup to zapisanie wszystkich danych urządzenia na innym nośniku — zarówno na lokalizacji fizycznej, jak i w chmurze. Jeśli przedsiębiorstwo wybrało usługę, taką jak opieka informatyczna, kopie zapasowe mogą być tworzone zdalnie, jednak warto także przestrzec pracowników, by regularnie robili backupy na nośnikach fizycznych, takich jak dysk zewnętrzny.

Poznaj nasze rozwiązania!

Praca zdalna niesie za sobą nowe wyzwania. Firma IT, która pomoże odpowiednio zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed zagrożeniami, to bardzo dobry wybór jako outsourcing usług. Obsługa informatyczna firm w większości przypadków może być prowadzona na odległość. Jednak w przypadku problemów, które muszą być rozwiązane w siedzibie firmy, oferujemy dojazd do klienta na terenie całego Trójmiasta — Gdańsk, Sopot, Gdynia.

Wstecz