Zever IT Solution
Zever Security Systems
^
Formularz Kontaktowy
Zever IT Solution usługi informatyczne gdynia gdańsk Zever Security Systems

Jak działa monitoring IT?

Prowadząc firmę posiadającą sieć komputerową lub korzystającą z danych pochodzących z serwerów, warto zadbać o bezpieczeństwo przetwarzanych informacji oraz wydajność działań prowadzonych przez przedsiębiorstwo. Skorzystaj z usług oferowanych przez ZEVER IT Solution na terenie Sopotu, Gdańska i Gdyni, aby uniknąć awarii oraz kłopotów wynikających braku optymalnych rozwiązań. Postaw na wsparcie specjalistów z Trójmiasta, którzy pomogą Ci usprawnić działanie infrastruktury IT.

Czym jest monitoring IT?

Szeroki zakres działań obejmujących kontrolę nad właściwym działaniem wszystkich aspektów związanych z IT firmy nazywamy właśnie monitoringiem. Polega on między innymi na właściwym zarządzaniu sprzętem sieciowym, serwerami, aplikacjami, procesami czy usługami, Zależnie od potrzeb możesz powierzyć pod opiekę zewnętrznego wykonawcy zarówno wszystkie te elementy, jak i tylko niektóre z nich. Pozwala to skutecznie badać ruch sieciowy, śledzić zużycie zasobów takich jak pamięć RAM czy obciążenie procesora, a także sprawdzać, czy klienci mają nieprzerwany dostęp do wszystkich funkcji strony internetowej.

Jakie są rodzaje monitoringu IT?

Zależnie od wykonywanych zadań oraz zakresu działań wyróżnić można trzy typy monitoringu IT:

  • reaktywny;
  • proaktywny;
  • analityczny.

W przypadku tego pierwszego, jak sugeruje jego nazwa, główny nacisk położony jest na identyfikacji źródeł awarii oraz szybkim reagowaniu na zaistniałe kłopoty. Informacja o problemie jest także błyskawicznie przekazywana do systemu lub osób zarządzających siecią. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie ciągłości działania aplikacji czy usług poprzez natychmiastowe wdrożenie rozwiązań awaryjnych.

Monitoring IT proaktywny skupia się natomiast raczej na profilaktyce niż na zwalczaniu skutków. Zajmuje się on optymalizacją procesów przeprowadzanych w infrastrukturze oraz usuwaniem luk i niedociągnięć, które w przyszłości mogą prowadzić do awarii. Dzięki temu możliwa jest implementacja rozwiązań zapobiegających nadmiernemu zużyciu pamięci czy zapełnieniu dysków twardych.

Ostatni wariant, monitoring analityczny IT, polega na zbieraniu danych i przetwarzaniu ich, aby znaleźć wzorce i trendy, które pozwalają skuteczniej kontrolować wykorzystanie systemu. W ten sposób znacznie łatwiej jest wykryć zagrożenia objawiające się nietypowym zachowaniem podzespołów, oprogramowania czy użytkowników korzystających ze strony internetowej lub aplikacji. Pozwala to także na pewien stopień automatyzacji, co sprawia, że informatycy są mniej obciążeni kontrolą raportów.

Do czego służy monitoring IT?

Kompleksowy monitoring IT infrastruktury firmowej łączy w sobie rozwiązania informacyjne i prewencyjne. Odpowiednia kontrola nad siecią i urządzeniami pozwala zapobiegać potencjalnym awariom, spadkom wydajności czy atakom zewnętrznym. Jednocześnie, jeśli już dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, osoby odpowiedzialne za administrowanie systemem zostaną poinformowane o problemie, aby móc szybko przystąpić do działań naprawczych.

Jakie wybrać narzędzia do monitoringu IT?

Wybór najlepszych aplikacji i rozwiązań pozwalających na monitoring IT w firmie zależy od szeregu czynników, takich jak branża przedsiębiorstwa, sposób działania, liczba pracowników oraz liczne inne aspekty, które mogą być unikalne dla Twojej działalności gospodarczej. Z tego powodu warto sprawdzić różne oprogramowania dostępne zarówno w chmurze, jak i do wykorzystania bezpośrednio wewnątrz infrastruktury. Kluczowa jest także przystępność zarówno cenowa, jak i użytkowa, dlatego zadbaj o to, aby pracownicy mogli zrozumieć działanie wybranego narzędzia.

Wybierz monitoring IT z ZEVER IT Solution!

Zdajemy sobie sprawę, jak wiele pracy wymaga utrzymanie wszystkich systemów w pełni wydajności. Jeżeli chcesz usprawnić działanie swojej firmy i zapobiec potencjalnym awariom, to postaw na rozwiązania oferowane przez specjalistów. Monitoring IT oferowanych przez ZEVER IT Solution na terenie Gdańska, Sopotu, Gdyni i okolic Trójmiasta pozwoli Ci uchronić infrastrukturę przedsiębiorstwa przed problemami natury informatycznej czy potencjalnymi atakami osób trzecich. Zadbaj o stabilność i niezawodność sieci, usług i aplikacji wybierając profesjonalne wsparcie już dziś!

Wstecz