Zever IT Solution
Zever Security Systems
^
Formularz Kontaktowy
Zever IT Solution usługi informatyczne gdynia gdańsk Zever Security Systems

Shadow IT – czym jest i jak się przed tym chronić?

Niejednokrotnie zdarza się, że pracownicy zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw chcą w jakiś sposób na własną rękę ułatwić sobie wykonywanie zadań oraz zwiększyć efektywność pracy. Choć może się wydawać, że poprawa wydajności leży w interesie pracodawcy, to należy mieć na względzie, że wykorzystanie niezalecanego oprogramowania – bo właśnie tym jest zjawisko shadow IT – może być tragiczne w skutkach. Warto przekonać się, jakie wsparcie mogą Państwu zaoferować specjaliści z ZEVER IT Solution oraz dlaczego warto skorzystać z naszych usług realizowanych w Gdańsku, Sopocie, Gdyni oraz okolicach Trójmiasta!

Czym jest shadow IT?

Wciąż niewiele osób miało styczność z terminem shadow IT, nawet jeśli wielokrotnie mieli bezpośrednią styczność z tego rodzaju procederem – a często nawet dopuszczali się go sami, zupełnie nieświadomi zagrożenia. Wspomniany termin oznacza dowolną technologię lub oprogramowanie niezatwierdzone przez dział informatyczny przedsiębiorstwa oraz zarząd. Są to zatem wszelkiego rodzaju systemy lub usługi, które są wykorzystywane wewnątrz organizacji bez odpowiedniej zgody. Jednym z rozwiązań oferowanych przez ZEVER IT Solution jest dostarczenie odpowiednich aplikacji i rozwiązań, jednak w ten sposób trudno jest usunąć źródło problemu.

Łatwo uświadomić sobie skalę zagrożenia, jakie stanowi shadow IT, kiedy zdadzą sobie Państwo sprawę, że termin ten może obejmować między innymi aplikacje, usługi chmurowe, narzędzia do przetwarzania danych i wiele innych. Wszystkie one otwierają potencjalny dostęp do zasobów firmy dla osób niepowołanych. Oczywiście w wielu przypadkach ryzyko jest znikome, jednak wystarczy jedno złamanie zabezpieczeń, aby sytuacja przedsiębiorstwa diametralnie się pogorszyła. W ZEVER IT Solution sprawdzamy, czy programy wykorzystywane przez pracowników przeszły niezbędne kontrole, a zarząd lub dział informatyczny są świadome ich użycia.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że chęć użycia niezalecanych rozwiązań jest często wynikiem luk w zarządzaniu firmą. Korzystanie z shadow IT spowodowane jest w wielu przypadkach brakiem dostępności odpowiednich narzędzi i usług w organizacji. Często wynika także z niewystarczającej wiedzy pracowników na temat zasad bezpieczeństwa i zarządzania siecią, dlatego należy zadbać o odpowiednie przeszkolenie osób korzystających z urządzeń podłączonych do infrastruktury przedsiębiorstwa. Również w tej kwestii warto skorzystać z pomocy ekspertów z ZEVER IT Solution – chętnie wskażemy wszelkie niedociągnięcia i doradzimy, jakie informacje powinni otrzymać pracownicy.

Jakie są zagrożenia związane z shadow IT?

Warto zdawać sobie sprawę, że mimo potencjalnych zalet, wszelkie rozwiązania mieszczące się w zakresie shadow IT powinny być traktowane jako domniemane zagrożenie. Głównym czynnikiem ryzyka jest zmniejszenie bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej w całej firmie. Sieci stają się narażone na ataki, a na komputerach mogą pojawić się wirusy, malware czy keyloggery. Kolejne problemy mogą wynikać z niezgodności niezatwierdzonego oprogramowania z obecnymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych czy innych przepisów. Należy też zwrócić uwagę na trudność w zarządzaniu przedsiębiorstwem, w którym pracownicy działają na niejednolitych aplikacjach.

Jak zabezpieczyć się przed shadow IT?

Najskuteczniejszym sposobem na zniechęcenie pracowników do instalacji niesprawdzonego oprogramowania i korzystania z niezatwierdzonych usług jest dostarczenie im wszystkich narzędzi niezbędnych do wygodnego i efektywnego wykonywania pracy. Dzięki temu rozwiązania z zakresu shadow IT bardzo szybko okażą się zbędne. Aby dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo, warto także regularnie monitorować systemy, egzekwować zasady firmy oraz przeprowadzać audyty infrastruktury informatycznej, w których nieocenionym wsparciem okażą się fachowcy z ZEVER IT Solution.

Skorzystaj z firmy outsourcingowej ZEVER IT Solution i powierz nam swoje bezpieczeństwo!

Zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty usług, które realizujemy w ramach outsourcingu dla firm w Trójmieście i okolicach. Działając na rynku od wielu lat, zdobyliśmy doświadczenie niezbędne do rozwiązywania nawet najbardziej złożonych problemów przedsiębiorstw. Pomożemy Państwu skuteczne ograniczyć wykorzystanie shadow IT przez pracowników. Zapraszamy do kontaktu z zespołem ZEVER!

Wstecz