Zever IT Solution
Zever Security Systems
^
Formularz Kontaktowy
Zever IT Solution usługi informatyczne gdynia gdańsk Zever Security Systems

Kopia zapasowa. Zabezpieczenie danych w przedsiębiorstwie.

Co to jest kopia zapasowa dla przedsiębiorstw?

Kopia zapasowa dla przedsiębiorstw to termin odnoszący się do zarządzania danymi biznesowymi i systemu przechowywania kopii zapasowych. Systemy backupu korporacyjnego wykorzystują zarówno sprzęt komputerowy, jak i oprogramowanie do przenoszenia danych z głównego urządzenia do przechowywania danych do wtórnego urządzenia do tworzenia kopii zapasowych. Sprzęt składa się z fizycznego wyposażenia używanego do przechowywania informacji. Na przykład, sprzęt składa się z sieci serwerów i dysków twardych. Oprogramowanie systemu tworzenia kopii zapasowych w przedsiębiorstwie to program komputerowy. Podobnie jak wszystko inne we współczesnym świecie, technologia tworzenia kopii zapasowych w przedsiębiorstwach rozwinęła się w ostatnim czasie. Dawniej kopie zapasowe danych były zapisywane na szpulach taśm. Obecnie dane są zapisywane na dyskach, a nawet w chmurze. Potrzeba tworzenia kopii zapasowych i przechowywania danych na poziomie przedsiębiorstwa wzrosła, ponieważ technologia stała się bardziej zintegrowana z codziennymi operacjami.

Dlaczego jest to konieczne?

Czy możesz sobie wyobrazić, jak wyglądałby scenariusz katastrofalnej utraty danych w Twojej firmie? Absolutnie najgorszym koszmarem może być na przykład wymazanie całych zestawów danych z głównego magazynu firmy. W zależności od tego, jak wiele danych zostanie utraconych podczas tego scenariusza, firma może być zmuszona do rozpoczęcia pracy od podstaw. Podobnie jak w przypadku klęski żywiołowej, takiej jak burza czy pożar, firma musi chronić swoje dane, wdrażając plany awaryjne. System tworzenia kopii zapasowych dla przedsiębiorstw to jeden z najlepszych sposobów ochrony danych firmy przed przypadkową utratą.

Jak to działa?

Jak już wspomniano, systemy kopii zapasowych dla przedsiębiorstw opierają się na wielowarstwowym systemie tworzenia kopii zapasowych. Dane przedsiębiorstwa są najpierw zapisywane na podstawowym urządzeniu pamięci masowej. Następnie dane te są przenoszone na urządzenie dodatkowe, które zapewnia dalszą ochronę danych. Oczywiście, proces ten nie jest tak prosty, jak przeniesienie danych z jednego urządzenia na drugie. Technologia sieci biznesowych rozwinęła się, podobnie jak technologia stosowana do tworzenia kopii zapasowych tych istotnych informacji. Poniżej przedstawiono różne aspekty systemu tworzenia kopii zapasowych w przedsiębiorstwie:

Oprogramowanie i sprzęt

System kopii zapasowych na poziomie przedsiębiorstwa wymaga zarówno komponentów sprzętowych, jak i programowych. Sprzęt to fizyczne miejsce przechowywania danych. Są to dyski twarde. Oprogramowanie odgrywa równie ważną rolę. Dyktuje ono dokładnie, w jaki sposób dane są przenoszone z urządzenia na urządzenie. Każdy specjalista IT, który chce wdrożyć backup na poziomie przedsiębiorstwa do codziennej pracy, musi być dobrze poinformowany o różnicach między dostępnymi produktami. W ostatnich latach rynek znacznie się rozwinął. W związku z tym nie każdy produkt będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

Zarządzanie danymi

Po przeniesieniu danych na urządzenie do przechowywania kopii zapasowych trzeba nimi jakoś zarządzać. Oznacza to, że przychodzące dane muszą zostać posortowane i uporządkowane, aby można je było łatwo odzyskać w późniejszym czasie. W związku z tym pamięć masowa do przechowywania kopii zapasowych na poziomie przedsiębiorstwa działa również jako baza danych. Taka baza danych może szybko i dokładnie pobierać zapisane informacje. Ponadto zazwyczaj posiada atrybuty, które umożliwiają użytkownikowi wyszukiwanie nazw plików, zmian daty, określonych punktów w czasie i wielu innych parametrów.

Podstawy szyfrowanej kopii zapasowej

Szyfrowanie kopii zapasowych daje Ci osobistą kontrolę nad Twoimi danymi osobowymi. Jest to poziom ochrony, który wykracza daleko poza hasło do poczty elektronicznej. Jeśli Twój telefon zostanie skradziony albo zostawisz komputer lub tablet w samolocie, Twoje dane zostaną bezpiecznie zablokowane hasłem, które znasz tylko Ty.

Wstecz